مجله اینترنتی برنا تدبیر تنها منبع مقالات طراحی وبسایت و اموزش برنامه نویسی در کردستان و شهر سنندج میباشد با دنلال کردن برنا تدبیر جدید ترین اخبار فناوری را از دست ندهید

شما اینجا هستید : صفحه نخست / قانون پلمپ دفاتر
برنا تدبیر- قانون پلمپ دفاتر

قانون پلمپ دفاتر


مشاهده شده: 4073 نظر : 1 تاریخ : 1399/10/24
طبق قانون جدید اداره ثبت، ارباب رجوعی که جهت تهیه پلمپ دفاتر خود به اداره پست مراجعه میکردند دیگر لازم نیست . از مورخه 1/11/94 گرفتن پلمپ دفاتر به صورت اینترنتی شده است

پلمپ دفاتر قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی
طبق ماده ۶ قانون تجارت کلیه تجار مکلف اند رویدادهای مالی عملیات تجاری خود را در دفاتر قانونی روزنامه و کل ثبت کنند.
از این رو طبق ماده ۱۱ قانون تجارت ،دفاتر مذکور می بایست توسط ادارات ثبت،مهر،امضاء و پلمپ شوند.
در سال جاری اداره کل ثبت شرکتها تشریفات ثبت نام و اخذ و پلمپ دفاتر قانونی را از طریق اینترنت به انجام می رساند،
به همین گروه مشاوران مالی برنا تدبیر مراحل ثبت نام اینترنتی را به شرح زیر تقدیم می نماید.

دفاتر قانونی چیست ؟
در مرحله اول می بایست اظهارنامه پلمپ دفاتر تجارتی خود را درسایت اداره ثبت انجام شود ، بعد از ورود به سایت اداره ثبت و در قسمت اظهارنامه پلمپ دفاتر وارد شده و با وارد کردن مشخصات مدیرعامل ، مشخصات کامل شرکت ، قید شماره ثبت ، شماره ملی شرکت وآدرس شرکت ثبت شود(در همینجا به یک نکته باید اشاره کرد که آدرس شرکت حتما واقعی باشد، چون بعد از فرستادن مدارک پلمپ دفاتر به آدرس شرکت فرستاده می شود )  سپس فیش ثبت اظهار نامه ارائه می گردد که همراه مهر شرکت ، مدارک شرکت و مدارک شناسایی مدیرعامل به اداره پست فرستاده می شود ،چنانچه شرکت یا موسسه ایی که هنوز مهر تهیه نکرده است قبل از تهیه پلمپ دفاتر باید اقدام به تهیه مهر شرکت نماید. شخص مسئول موظف است دقت در ثبت مشخصات اظهارنامه پلمپ دفاتر انجام رساند ، زیرا با ایجاد هر گونه اشتباهی در ثبت مشخصات این اظهار نامه امکان تصحیح آن وجود ندارد ،به همین دلیل در صورت ایجاد هر گونه مغایرت در اداره دارایی با ممنوعیت مواجه و مشمول جریمه خواهد شد.
 کلیه شرکتها طبق قانون تجارت و همین طور آئین نامه های وزارت امور اقتصادی و دارایی ملزم هستند هر سال دو دفتر حسابداری که شامل یک دفتر کل و یک دفتر روزنامه هست پلمپ و کلیه حسابهای مالی خود را در آن دفتر قید نمایند. چنانچه شرکتی دفتر پلمپ تهیه ننماید ، حسابهای مالی آن شرکت از نظر دارایی مردود بوده و مالیات آن شرکت به صورت علی الراس محاسبه می گردد.

چند نکته مهم در مورد پلمپ دفاتر:
1.    دفاتر هر سال باید حداکثر تا پایان اسفند ماه سال قبل پلمپ شده باشند ، به عنوان مثال دفاتر سال 95 باید تا حداکثر پایان اسفند ماه سال 95 پلمپ شده باشند.

2.    . بهتر است متقاضیان محترم حداکثر تا پایان دی ماه هر سال نسبت به پلمپ دفاتر سال بعد اقدام نمایند زیرا ماههای آخر سال با ازدحام زیاد مواجه خواهند شد.
با توجه به اینکه برابر سوابق و گزارشات واصله در سنوات ماضی بسیاری از متقاضیان به دلیل عدم توجه به راهنمایی های سامانه و توضیحات رسید پذیرش اینترنتی، موفق به تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب « دفاتر روزنامه و کل » به دلیل عدم تکمیل کامل فرآیند ها و یا عدم پرداخت الکترونیکی هزینه های مربوطه خود در زمان مقرر نشده اند  لذا ضمن عطف توجه مراتب فوق به کلیه متقاضیان اعم از حقیقی و حقوقی توصیه می گردد ،که به منظور تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب دفاتر خود جهت سال مالی 97 از هم اکنون اقدام نموده تا به دلایل مختلف از جمله تاخیر در پرداخت یا عدم آگاهی از روند فرآیند، دچار مسئولیت و چالش های قانونی در این خصوص نگردند. همچنین می بایست نکات ذیل درخصوص پلمب دفاتر در سال مالی جدید مد نظر قرار گیرد :
• حتی المقدور در ابتدای هر سال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد.
• با توجه به اینکه اثرات حقوقی تحریر دفاتر به تاریخ ما بعد از پایان عملیات پلمب بر می گردد لذا امکان پلمب به تاریخ های گذشته میسر نمی باشد.
• آئین نامه ماده 95 قانون مالیات های مستقیم درخصوص نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آنها و تکالیف مربوطه پیش بینی گردیده لذا توصیه می شود مراتب آن به دقت مطالعه شود.
• هر شخصیت حقیقی و حقوقی امکان پلمب دفاتر به دفعات را در هر سال مالی با رعایت آئین نامه ماده 95 ق.م.م دارد با این توضیح که تعداد جلد پلمب شده به سازمان امور مالیاتی اطلاع داده شده و مراتب آن روی برچسب الصاقی دفاتر منعکس می گردد و تاریخ تحریر تراکنش های مالی اشخاص می بایست با تاریخ پلمب دفاتر مذکور همخوانی داشته باشد.

آموزش دفتر نویسی دفاتر قانونی حسابداری
• انجام امور پلمب دفاتر پس از ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جامع ثبت شرکتها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صرفا از طریق مرکز استان واحد ثبتی شخصیت حقوقی یا حقیقی مربوطه با همکاری شرکت پست آن استان صورت می گیرد.
• با توجه به اینکه پس از پایان عملیات پلمب، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می گردد لذا مقتضی است که نسبت به بروز رسانی آدرس مذکور از طریق ارائه صورتجلسه متناسب اقدام گردد بدیهی است فراخوانی آدرس ثبت شده از سامانه جامع ثبت شرکتها مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب شده خواهد بود.
• با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیات های مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص(حقیقی و حقوقی) از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.
• درخصوص اشخاص حقوقی جدیدالتاسیس متقاضیان می بایست بلافاصله جهت سال مالی جاری و سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را بصورت الکترونیکی تکمیل نمایند.بدیهی است هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آنها خواهد بود.
اقدام برای درخواست دریافت دفاتر قانونی هم اهمیت دارد. اسفند ماه هر سال آخرین مهلت درخواست دفاتر برای سال مالی بعد است.  پلمپ دفاتر سال ۹9 نیز در دست اقدام است و مودیان عزیز مالیاتی موظفند تا قبل از اینکه  سال به پایان برسد درخواست نمایند.
گاها اتفاق می افتد که شرکت ثبت شده اما هنوز زمینه برای شروع کار ایجاد نشده است . در این شرایط برخی تصور میکنند که نیازی به گرفتن دفاتر و اقدامات مالیاتی نمی باشد. اما بهتر است بدانید عدم فعالیت شرکت ناظر به گذشته می باشد و نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود.
۲- جهت اعلام عدم فعالیت باید تشکیل پرونده دارایی نمود و بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت معنایی ندارد .
۳- عدم فعالیت شرکت حتما باید در مهلت قانونی یعنی ۴ ماه اول سال مالی بعد اعلام گردد و اگر خارج از مهلت مقرر باشد شرکت مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد .
۴-جهت عدم فعالیت شرکت تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است ، پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید .
۵- برای مثال عدم فعالیت سال۱۳۹۴( اول فروردین تا آخر اسفند ۹۴) تا ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵ و با تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت صورت می پذیرد.
۶- عدم فعالیت شرکت را می بایست هر سال اعلام نمود.

گروه مشاورن برنا تدبیر با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب و با چندین سال تجربه ی موفق، با افتخار آماده ی ارائه ی کلیه خدمات مالی و مالیاتی به شما عزیزان می باشد.. 
برای اطلاعات بیشتر  و  ثبت نام با ما تماس بگیرید..
راههای ارتباطی ما :     bornatadbir.com

021-66383251-3 bornatadbir@

ثبت درخواست
پلمپ دفاتر,قانون جدید پلمپ دفاتر,وضعیت پلمپ دفاتر,قانون جدید اداره ثبت
  نادر جوادی

  هزینه به موقع پرداخت نکردیم و الان پیام امده که اظهار نامه پلمپ دفاتر شما رد شده.الان باید چکار کنیم؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و مارادر ارائه خدمات بهتر یاری نمایید