چه مواردی مشمول ارزش افزوده و ماده 169قانون مالیات های مستقیم نمی شود؟

چه مواردی مشمول ارزش افزوده و ماده 169قانون مالیات های مستقیم نمی شود؟


تاریخ : 1397/09/02 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

چه مواردی مشمول ارزش افزوده و ماده 169قانون مالیات های مستقیم نمی شود؟

ردیف های ذیل مشمول ارزش افزوده و ماده 169قانون مالیات های مستقیم مکرر نمی باشد:

1- خرید و فروش اوراق بهادار موضوع ماده 24قانون بازار اوراق بهادار، سهام و سهم الشرکه

2- خرید و فروش حق تقدم سهام یا سهم الشرکه

3- سود و کارمزد بانک‌هاو موسسات اعتباری غیر بانکی

۴- دریافت و پرداخت حق عضویت اعضا مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن ها و تشکل های غیردولتی که دارای مجوز از مراجع ذیربط می‌باشند.

۵- دریافت و پرداخت‌هایی که به موجب قانون ومصوبات هیات محترم وزیران توسط دستگاه اجرایی به تشکل های قانونی، نهادهای عمومی غیر دولتی، مجامع حرفه‌ای، انجمن های صنفی، اتحادیه‌ها، احزاب، اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

۶- دریافت و پرداخت‌هایی که به موجب قانون و مصوبات هیات محترم وزیران توسط تشکل‌های قانونی، نهادی‌های عمومی غیردولتی، مجامع حرفه‌ای، انجمن‌های صنفی، اتحادیه ها، احزاب، اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

7- کمک‌ها، جوائز و هدایای بلاعوض

8- مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات برارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه به دستگاه‌های اجرایی پرداخت می شود.

9- مال الاجاره های املاک موضوع ماده 53قانون مالیات‌های مستقیم

10- براساس دستورالعمل‌های مذکور بنگاه‌های املاک و دفاتر اسناد رسمی ملزم به ارسال فهرست ثمن معاملات تنظیم شده نبوده و صرفا بابت حق‌الزحمه دریافتی و هزینه‌های مرتبط مشمول تکالیف مقرر دردستورالعمل های ماده 169مکرر است.

11- حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم

12- وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان و آبونمان های پرداختی

13- معاملات نقل و انتقال املاک موضوع ماده 59 قانون مالیات‌های مستقیم برای متعاملان

گروه حسابداران برنا تدبیر جهت انجام خدمات حسابداری - حسابداری مالی و امور مالیاتی در خدمات شما عزیزان میباشد .