مفهوم مالیات بر ارزش افزوده چیست

مفهوم مالیات بر ارزش افزوده چیست


تاریخ : 1398/11/19 بازدید: 438 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

مفهوم مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

برای درک بهتر مفهوم این نوع مالیات، بهتر است ابتدا بدانیم ارزش افزوده در این قانون به چه معناست. ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات فروخته شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده است. مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا یا خدمات، باید به فروشنده بپردازد و فروشنده کالا و خدمات، این مالیات را در زمان های معین به دولت پرداخت می‌کند.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده و نحوه محاسبه

آن این نرخ هر سال توسط دولت مشخص می‌شود. این نرخ، درصدی از مبلغ خالص صورتحساب فروش کالا یا خدمات است. حال حاضر نرخ مالیات بر ارزش افزوده 9% تعیین شده است. خودتان نیز، هنگام خرید کالای اولیه، چنین مالیاتی را پرداخت کرده اید. طبق قانون شما موظفید، در بازه‌های زمانی 3 ماهه، محاسبه مالیات بر ارزش افزوده خود را انجام دهید. یعنی مالیات بر ارزش افزوده خود را از مالیات بر ارزش افزوده دریافتی کسر کنید و مانده را، حداکثر تا 15 روز پس از پایان هر سه ماهه، به حساب خزانه دولت واریز کنید روش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر، پرداخت آن بر اساس خوداظهاری است مودیان میبایست در پایان هر سه ماه، اظهارنامه خود را از طریق سامانه یکپارچه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir پس از ورود به سایت با صفحه زیر روبرو می‌شوید که باید بر روی گزینه تسلیم اظهارنامه عادی کلیک نمایید.

در صفحه بالا  نام کاربری و کلمه عبوری را که قبلا از طریق پست برایتان ارسال گردیده را وارد نمایید و بر روی گزینه ورود کلیک کنید.

در  صفحه بالا می توان شماره دوره و سال عملکرد را انتخاب نمود

اطلاعات مشخصات مودی را تکمیل نمایید.

 

در این مرحله باید اطلاعات مربوط به خرید و فروش را در جداول 1 و 2 پر کنید. درجدول 1 اطلاعات مربوط به فروش است، در ردیف اول باید میزان فروشی که مشمول مالیات برارزش افزوده می‌شود و در ردیف دوم میزان فروش معاف از مالیات بر ارزش افزوده ثبت گردد. همانطور که می‌بینید بقیه کادرها خود بخود پر می‌گردند و میزان مالیات بر ارزش افزوده (6% مالیات متعلقه و 3% عوارض متعلقه) مشخص می‌گردد. در ردیف چهارم این جدول، جمع فروش فصل می‌باشد که این عدد باید با میزان فروشی که درصورت معاملات فصلی که برای اداره مالیات تنظیم کرده‌اید یکی باشد.( در صورت مغایرت این دو، به مشکل برخواهید خورد) در جدول 2 نیز به همین صورت باید اطلاعات مربوط به خرید را وارد نمایید. در پایان به پایین برگه رفته و با وارد کردن نام و نام خانوادگی بر روی گزینه ثبت موقت و سپس تایید و مرحله بعد کلیک نمایید. موفق باشید

گرد آورنده: مهرداد سعیدی