محاسبه مالیات استارتاپ ها چگونه است؟

محاسبه مالیات استارتاپ ها چگونه است؟


تاریخ : 1398/12/04 بازدید: 409 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

محاسبه مالیات استارتاپ ها چگونه است؟

یکی از مشکلاتی ممکن است برای کسب و کار نوپا و اصطلاحات استارتاپ هخا پیش بیاید عدم اطلاع از شرایط و ظوابط قوانین مالیاتی در خصوص این نوع کسب و کار در این مقاله به بررسی کسب و کار نوپا بر اساس قوانین مصوب پرداخته و محاسبه مالیات استارتاپ ها را انجام می دهیم.

در ابتدا ببینیم مطابق قوانین داخلی کشور کسب و کار نوپا به چه کسب و کاری اطلاق می شود؟

همان طور که می دانیم تعریف دقیق از کسب و کار نوپا وجود نداشت و کلمه استارتاپ ها یک کسب و کار کاملا سلیقه ای بود هیئت وزیران را در تاریخ 01/03/98 آیین نامه را تصویب کرد با عنوان آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا داشت.

قوانین مالیاتی استارتاپ ها بر اساس مواد آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا:

در ماده1:آیین نامه شرکت های نوپا تعریف شده است:

هر شرکت خصوصی و تعاونی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که کمتر از سه سال از تاریخ ثبت آن گذشته است مادامی که از شرایط زیر برخوردار باشد:

1-حداکثر سرمایه ثبتی شرکت (000/000/500/2) میلیارد ریال باشد.

2-درآمد شرکت در سال کمتر از(000/000/000/5) ریال باشد این مبلغ در سال 1398 ملاک است ودر سال های بعد برای اساس نرخ تورمی اعلامی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط کارگروه موضوع تبصره(ماده 10) این تصویب نامه تعدیل و اعلام خواهد شد.

۳ـ مؤسسین و صاحبان سهام شرکت نسبت به توزیع سود اقدام نکنند و با رعایت قانون تجارت به حساب افزایش سرمایه شرکت منظور نمایند و دریافتی ماهانه آنها از سه برابر حداقل حقوق و دستمزد سالیانه کارگران مشمول قانون کار بیشتر نباشد.
۴ـ مشخصات شرکت در سامانه متمرکز درخواست خدمات سازمان فناوری اطلاعات ایران ثبت شده باشد.

مشکلات استارتاپ ها:

این آیین نامه مثلا حمایتی است تقریبا هیچ ضریب و امکان مالیاتی برای این نوع کسب و کار در نظر گرفته نشده فقط یک حکم مالیاتی برای حمایت از شرکت های نوپا وجود دارد:

ماده۱۰ـ در صورتی که شرکت‌های مورد حمایت ساکن مراکز رشد، فضاهای کاری اشتراکی و شتاب دهنده‌ها باشند، سازمان‌های امور مالیاتی کشور و تأمین اجتماعی مکلفند نسبت به تخصیص شناسه (کد)های مؤدی و کارگاهی اقدام نمایند. صدور هرگونه مفاصاحساب شناسه (کد)های مزبور با رعایت قوانین و مقررات مربوط خواهد بود.
تبصره ـ فهرست مراکز رشد، فضاهای کاری اشتراکی و شتاب دهنده ها توسط کارگروهی مرکب از وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و سازمان های امور مالیاتی کشور و تأمین اجتماعی اعلام می‌شود.

حالا منظور این ماده چیست؟

قبل توضیح این ماده باید این نکته رو باید بگم که: تو حالت عادی، زمانیکه یک مؤدی تصمیم داشته باشد که تشکیل پرونده مالیاتی بده، باید اجاره نامه ای رو تحویل واحد تشکیل پرونده بده که خصوصیات زیر رو داشته باشه:
اولاً ملک مورد نظر باید اداری باشه یا موقعیت اداری و این موضوع هم تو اجاره نامه قید شده باشه
ثانیاً برای یک ملک، چند تا شرکت نمی توانند چند تا اجاره نامه تنظیم کنند
حال با این اوصاف، این ماده از آیین نامه، دو محدودیت بالا رو در ارتباط با شرکتهای نوپا برداشته است.

محاسبه مالیات استارتاپ ها حقیقی یا حقوقی

خب؛ حالا بریم سراغ اصل مطلب، ببینید عزیزان، اولاً یک استارتاپ هم میتونه حقیقی شروع به فعالیت کنه و هم حقوقی اگر الزام کسب و کار ندارید بصورت حقیقی کار کنید

یعنی مثلاً اگر الزاماً طرف های قرارداد شما، شرکت های دولتی هستند یا قراره که در آینده در مناقصات و مزایدات شرکت کنید، خب قاعدتاً باید شرکت ثبت کنید ولی در غیر این صورت، تشکیل پرونده مالیاتی بصورت حقیقی هست.

بعد از اینکه تشکیل پرونده انجام شد، اگر شرکت ثبت کردین، مطابق تبصره ماده ۴۸ قانون مالیات های مستقیم، ۲ ماه فرصت دارید که مالیات حق تمبر سرمایه شرکت رو پرداخت کنید؛ یعنی اگر مثلاً سرمایه اولیه شرکت شما ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشه، این عدد رو باید در ۰.۰۰۰۵ ضرب کنید که مالیات حق تمبرش میشه: ۵/۰۰۰ ریال؛ اگر هم بصورت حقیقی شروع به کار کردین، مطابق تبصره ۳ ماده ۱۷۷ همین قانون، ۴ ماه مهلت دارید از تاریخ شروع به کار، تشکیل پرونده انجام بدید، آیا کسب و کار من مشمول ثبت نام در ارزش افزوده است؟
آیا بر اساس قوانین مالیاتی استارت آپ من مشمول مالیات ارزش افزوده است؟

این هم سؤال خیلی مهمی است که باید به درستی به آن جواب داد. ببینید عزیزان، در حال حاضر، هفت فراخوان ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده از سوی سازمان امور مالیاتی صادر شده است که در فراخوان مرحله هفت ( از تاریخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ ) همه شرکت ها موظف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند. اشخاص حقیقی هم باید ببینند که آیا مشمول یکی از شش فراخوان دیگر می شوند یا نه. لیست فراخوان ها رو میتونید در سایت مالیات بر ارزش افزوده ببینید.

نحوه محاسبه مالیات استارتاپ ها:

در آخر به محاسبه مالیات استارتاپ ها با فرمول زیر می پردازیم
جالبه بدونید که تو نحوه محاسبه مالیات، هیچ فرقی بین مشاغل سنتی، اینترنتی و یا استارتاپی نیست.

اگر یک شخص بصورت حقیقی تشکیل پرونده بدهد؛ نحوه محاسبه مالیات ایشان به قرار زیر است:
از سودی که طی یک سال کسب کرده، یک معافیت سالانه کم میشه ( میزان این معافیت هر ساله تو قانون بودجه مشخص میشه ) بعد عددی که بدست آمد، اصطلاحاً میره به نرخ ماده ۱۳۱ قانون؛ یعنی ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال اول ضربدر ۱۵% میشه، ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال بعدی ضربدر ۲۰% میشه و مابقی ضربدر ۲۵%.
مثلاً اگر سود یک گرافیست کار طی سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشه، مبلغ ۲۱۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال ( معافیت معیشتی ) از اون کم میشه و در آخر عدد 2۸۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال به ترتیب زیر به نرخ ماده ۱۳۱ قانون مربوط میشه:

 000/000/75=15%*000/000/500

  جمع مالیات نرخ مالیات
000/800/56=20%*000/000/284000

جمع مالیات ها نرخ مالیات
000/800/131=000/800/56+000/000/75

 

اگر شخص بصورت حقوقی ثبت شود، نحوه محاسبه مالیات آن ساده تر است؛ به این شکل که سود شرکت مستقیماً در ۲۵% ضرب می شود.

گردآورنده: محمد داودی